ЄДНАННЯ ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО

У Києві зареєстровано і функціонує нині 27 земляцтв регіонів України, які об’єднують відповідних краян у спільноті громадських позапартійних організацій. Міжнародне громадське об’єднання “Рівненське земляцтво”, що гуртує вихідців із Бурштинового краю, було створено у грудні 2001 року. Основною метою його є консолідація зусиль щодо розвитку, підтримки і захисту національнокультурних, економічних і соціальних інтересів рідного краю, пропоганди його історії та культури. Сьогодні в складі нашого об’єднання входять депутати Верховної Ради, вчені та артисти, державні службовці, студенти, пенсіонери, в кількості майже 800 чоловік. Очолює “Рівненське земляцтво” відомий вчений у галузі геофізичних наук, професор, член – кореспондент НАН України Микола Андрійович Якимчук – уроженець села Суйми Здолбунівського району.

На рахунку земляцтва вже чимало здійснених корисних, важливих справ. Зокрема знаменними подіями є заснування вісника земляцтва “Бурштиновий край”, на сторінках якого висвітлюються актуальні питання життя і діяльності об’єднання, а також основні віхи звершень і історичних подій в рідному краї. Здійснено також чимало зустрічей членів об’єднання, пов’язані з функціональною діяльністю, відзначенням державних свят. До того ж члени земляцтва приймали участь у святкуванні 720-річчя м. Рівне, 220-річчя м. Костопіль, 30-річчя атомників – Кузнєцовська, а також в ряді інших заходів, що відбувалися на Рівненщині і у Києві.

Чим же обумовлена ця сув’ язь подій і членів земляцтва? За твердженням Почесного голови об’єднання – Першого президента незалежної України – Леоніда Макаровича Кравчука:

“Де б ми не були, куди б нас не закинула доля, повинні завжди пам’ятати: ми – родом з батьківського краю, родом з мальовничої Рівненщини. Тож маємо її прикрашати тільки добрими справами.”

Природньо, що в перспективних планах земляцтва передбачається участь у підготовці програм обласного товариства Червоного Хреста щодо створення і функціонування пунктів першої допомоги в сільській місцевості; організації підприємств професійної та соціальної реабілітації інвалідів краю; залучення аматорів і професіоналів різних жанрів мистецтв – поетів, літераторів, самодіяльних художників до створення концертної бригади для засвідчення своїх творчих здібностей, реалізації її потенціалу.

Наші земляки – це знані люди, які багато зробили для розбудови держави і області, але на жаль маловідомі як на Рівненщині так і на Україні. Тому наше об¢єднання ставить за мету створити виданння книги “Вихідці Рівненщини на Україні та за кордоном”. Ми просимо Вас дати інформацію про вихідців із Рівненщини, що проживають за межами області, особливо в Києві, обласних центрах та закордоном.

Справедливості ради чимало благородних та результативних заходів здійснено та передбачається і іншими створеними у столиці земляцтвами регіонів України. Схожість їх програм діяльності, необхідність об’єднання зусиль у спільних заходах обумовили створення органу, що координує їх дії в загальнодержавних справах. У цьому зв’язку чотири роки тому була створена координаційна Рада. Нещодавно в Будинку Вчителя відбулося її урочисте засідання, на якому оприлюднено звіт про здійснену роботу, а також проведено церемонію передачі Булави координатора від “Харківського земляцтва” до “Рівненського земляцтва”, оскільки за встановленою традицією впродовж трьох місяців відповідальне земляцтво головує в указаній Раді.

Тоді ж на літературно-музичному вечорі йшлося про рідний край, земляків Рівненщини, їх вклад в розбудову України. Ведучі цього вечора Людмила Походзей і Святослав Ващук образно і змістовно розповіли про основні віхи Рівненщини, в активі якої десятки загальновизнаних справ, означених словом “Перший”. Зокрема це україномовна книга “Пересопницьке Євангеліє”, слов’яно-греколатинська Острозька академія з друкарнею, повний україномовний текст “Біблії”, “Граматика слов’янська”, та ін. Чимало гордих і теплих слів сказано і про славетних краян, що мають світове визнання, героїчну боротьбу на терені краю за волю і незалежність, сьогоднішні трудові звершення земляків.

Хвилююче звучали і щемно відлунювалися в душі слова:

“Що може бути миліше рідної землі? Особливо, коли вона така мальовнича, як Великодня писанка і коли мова її дзвінка і співоча, як джерельце з чистою водою; люди гостинні і привітні. З хлібом-сіллю у руках, а в серцях – з милозвучною піснею, в якій червоними і чорними нитками переплітаються любов і туга, радість і журба, народна доля та історія… і все це – Україна, Полісся і Погориння, дорога серцю Рівненщина”.

Дуже схвильовано сприймали присутні на вечорі (біля 200 чоловік) виконані Іванною Місюк – студенткою НАДПС України (родом з Млинівщини) пісні: “Ой, журавко!” та “Вольная воля”. Особливу захопленість визвали пісні: “Земля”, “Козачка” і “Ярмарок” у авторському виконанні Галини Мосійчук із Дубнівщини. Її палко вітали як лікаря за професією, фермера – за необхідністю, композитора і виконавця власних пісень – за покликанням душі.

Того вечора було ще чимало інших хороших і цікавих подій. Відбулося, зокрема, нагородження ряду активістів і керівників земляцтв регіонів Почесними грамотами і Подяками мера столиці за безкорисну громадську діяльність. Крім того, учасники зібрання ознайомилися з експозицією Педагогічного музею України.

Отримавши повноваження з координаційної роботи регіональних земляцтв України в місті Києві МГО “Рівненське земляцтво” на період до нового року передбачає проведення відповідних нарад з керівниками земляцтв щодо організаційної діяльності, підготовку матеріалів для засобів масової інформації про їх роботу, забезпечення щомісячного випуску інформаційного бюлетеня,  здійснення відвідування керівниками регіональних земляцтв історичних місць Рівненської області, проведення літературно-музичного вечора “Пам’ятаймо хто ми, що ми і чиї ми діти” та ряд інших заходів.

Звичайно поза увагою не залишаться питання передбачені Угодами про співпрацю між МГО “Рівненське земляцтво” і Рівненською обладміністрацією та обласною радою, а також між Київською міською радою, виконавчим органом Київради та земляцтвами регіонів України у м. Києві  (на 2004 – 2006 рр.) адже всі земляцтва покликані сприяти зміцненню державності України, посиленню її міжнародного авторитету, збереженню та збагаченню традицій, історико-культурної спадщини заради майбутнього.

 

Отож запрошуємо Вас, дорогі краяни до співпраці.

Наша адреса:

м. Київ-01133, пров. Лабораторний, 1 оф. 274-275

тел: 522-85-77     Email: : slavarz@ukr.net

 

Святослав Ващук  - виконавчий директор МГО Рівненське земляцтво”, заслужений працівник культури України.

Олексій Чуприна - член МГО “Рівненське земляцтво”.